Xiaomi Redmi Note 9 Pro vs Apple iPhone 16 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 9 Pro | Apple iPhone 16 |
|
Released
·
May 05, 2020
|
Released
·
Sep 20, 2024
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.1-inch · 2556x1179px
|
|
Quad camera
|
Dual camera
|
|
6GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
5020 mAh
|
3561 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 30, 2020 | Sep 09, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $799 | €949 8GB/256GB - $899 8GB/512GB - $1099 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.53 x 3.02 x 0.35 inches 165.8 x 76.7 x 8.8 mm |
5.81 x 2.82 x 0.31 inches (~0.44 inches with camera bump) 147.6 x 71.6 x 7.8 mm (~11.2 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.37 oz / 209.0 g | 6.00 oz / 170.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Plastic |
Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key, Other |
| Colors | |
| Interstellar gray, Tropical green, Glacier white | Black, White, Pink, Teal, Ultramarine |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 84.42% screen-to-body | 6.1-inch, 86.38% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | OLED, 60Hz, HDR, 2000 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2556x1179px, 19.5:9 ratio, 461 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Ceramic Shield |
| Features | |
| Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2015 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1 (Excellent) | 0.99 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 720G SM7125 (8 nm) | Apple A18 (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2300 MHz Kryo 465 |
Hexa-core 2x4.04GHz 4x2.20GHz |
| GPU | |
| Adreno 618 | Apple 5-core GPU |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.1) 6GB/128GB |
8GB (LPDDR5)/128GB (NVMe) 8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (10) | iOS (18.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 3264 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 7899 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 4029 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2397 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5020 mAh, Li - Polymer | 3561 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi2 wireless charging, Reverse wired charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | Wired: 20.0W Wireless: 25.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
12h 17min
Gaming
10h 56min
Battery Life Estimate
6h 21min
Browsing
16h 48min
Video
7h 30min
Gaming
9h 52min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
48 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX904 Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
12 MP (Ultra-wide, PDAF) Sensor name: Sony IMX633 Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 0.7 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro, Autofocus) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, Dolby Vision HDR, Cinematic mode |
| Front | |
| 16 MP (HDR, Slow-motion videos) Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
149
Overall
154
Photo
143
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | Yes |
| VoLTE | |
| Yes | Yes |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 09, 2024 FCC ID value: BCG-E8688A | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.96 W/kg Body: 0.96 W/kg Simultaneous Transmission: 1.52 W/kg |
|
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $999 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1199 |
Discover more
|
|