Xiaomi Redmi Note 9 Pro vs Apple iPhone 15 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 9 Pro | Apple iPhone 15 |
|
Released
·
May 05, 2020
|
Released
·
Sep 22, 2023
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.1-inch · 2556x1179px
|
|
Quad camera
|
Dual camera
|
|
6GB · 64GB
|
6GB · 128GB
|
|
5020 mAh
|
3349 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 30, 2020 | Sep 12, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $799 | €949 6GB/256GB - $899 6GB/512GB - $1099 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.53 x 3.02 x 0.35 inches 165.8 x 76.7 x 8.8 mm |
5.81 x 2.82 x 0.31 inches (~0.45 inches with camera bump) 147.6 x 71.6 x 7.8 mm (~11.33 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.37 oz / 209.0 g | 6.03 oz / 171.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Plastic |
Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Interstellar gray, Tropical green, Glacier white | Black, Blue, Green, Yellow, Pink |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 84.42% screen-to-body | 6.1-inch, 86.38% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | OLED, 60Hz, HDR, 2000 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2556x1179px, 19.5:9 ratio, 461 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Ceramic Shield |
| Features | |
| Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2117 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1 (Excellent) | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 720G SM7125 (8 nm) | A16 Bionic (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2300 MHz Kryo 465 |
Hexa-core 2x3.46 GHz Everest 4x2.02 GHz Sawtooth |
| GPU | |
| Adreno 618 | Apple GPU 5-core |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.1) 6GB/128GB |
6GB (LPDDR5)/128GB 6GB/256GB 6GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (10) | iOS (18.x, 17.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2595 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 6651 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2950 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1896 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5020 mAh, Li - Polymer | 3349 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi2 wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | Wired: 20.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
12h 17min
Gaming
10h 56min
Battery Life Estimate
5h 41min
Browsing
13h 25min
Video
7h 51min
Gaming
8h 24min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
48 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX904 Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Pixel size: 2.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
12 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX772 Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro, Autofocus) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, Dolby Vision HDR, Cinematic mode |
| Front | |
| 16 MP (HDR, Slow-motion videos) Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
148
Overall
154
Photo
143
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving) |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, n258, n260, n261, SA, NSA, mmWave, 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | Yes |
| VoLTE | |
| Yes | Yes |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 12, 2023 FCC ID value: BCG-E8427A | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.95 W/kg Body: 0.95 W/kg Simultaneous Transmission: 1.50 W/kg |
|
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Discover more
|
|