Xiaomi Redmi Note 9 vs Xiaomi Redmi 9C Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 9 | Xiaomi Redmi 9C |
|
Released
·
May 12, 2020
|
Released
·
Aug 12, 2020
|
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
3GB · 64GB
|
2GB · 32GB
|
|
5020 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 30, 2020 | Jun 30, 2020 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.39 x 3.04 x 0.35 inches 162.3 x 77.2 x 8.9 mm |
6.49 x 3.03 x 0.35 inches 164.9 x 77 x 9 mm |
| Weight | |
| 7.02 oz / 199.0 g | 6.91 oz / 196.0 g |
| Materials | |
| Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Forest green, Polar white, Midnight gray | Midnight Gray, Sunrise Orange, Twilight Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 83.52% screen-to-body | 6.5-inch, 81.15% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD, 60Hz |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 395 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 269 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 0.8 (Excellent) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G85 (12 nm) | MediaTek Helio G35 MT6765G (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Arm Cortex-A75 and ArmCortex-A55 |
Octa-core 2300 MHz Cortex-A53 |
| GPU | |
| Mali G52 MC2 | PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| 3GB (LPDDR4)/64GB (eMMC 5.1) 4GB/128GB |
2GB (LPDDR4)/32GB (eMMC 5.1) 3GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 128 GB | microSDXC |
| OS | |
| Android (10) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5020 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wired charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 10.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
10h 43min
Gaming
7h 34min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
13 MP (PDAF) Aperture size: F2.2 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.2 μm |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro, Autofocus) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.7 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (120 fps) | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 13 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) | 5 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | microUSB, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSPA |
| Dual SIM | |
| Yes | No |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | Yes |
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 4GB/128GB |
|---|---|
With 3GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 3GB/64GB |
|---|---|
With NFC enabled
| Other | NFC |
|---|---|
With 3GB RAM, 64GB internal storage and NFC enabled
| Memory | 3GB/64GB |
|---|---|
| Other | NFC |
Discover more
|
|