Xiaomi Redmi Note 9 vs Xiaomi Poco X3 NFC Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 9 | Xiaomi Poco X3 NFC |
|
Released
·
May 12, 2020
|
Released
·
Sep 08, 2020
|
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
3GB · 64GB
|
6GB · 64GB
|
|
5020 mAh
|
5160 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 30, 2020 | |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/64GB - €229 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.39 x 3.04 x 0.35 inches 162.3 x 77.2 x 8.9 mm |
6.51 x 3.02 x 0.37 inches 165.3 x 76.8 x 9.4 mm |
| Weight | |
| 7.02 oz / 199.0 g | 7.58 oz / 215.0 g |
| Materials | |
| Frame: Plastic | Back: Plastic |
| Resistance | |
| Splash | Splash, Dust; IP53 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Forest green, Polar white, Midnight gray | Shadow gray, Cobalt blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 83.52% screen-to-body | 6.7-inch, 84.68% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD, 120Hz, HDR, 450 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 395 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass 5 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 0.8 (Excellent) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G85 (12 nm) | Snapdragon 732G SM7150-AC (8 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Arm Cortex-A75 and ArmCortex-A55 |
Octa-core 2300 MHz Kryo 470 |
| GPU | |
| Mali G52 MC2 | Adreno 618 |
| Memory | |
| 3GB (LPDDR4)/64GB (eMMC 5.1) 4GB/128GB |
6GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.1) 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 128 GB | microSDXC up to 256 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5020 mAh, Li - Polymer | 5160 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wired charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 33.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
10h 43min
Gaming
7h 34min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm | 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.2 μm |
13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro, Autofocus) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.7 μm |
2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (120 fps) | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) |
| Front | |
| 13 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
20 MP (HDR) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | Yes |
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 4GB/128GB |
|---|---|
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €269 |
Discover more
|
|