Xiaomi Redmi Note 8 Pro vs Xiaomi Redmi Note 8T Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 8 Pro | Xiaomi Redmi Note 8T |
|
Released
·
Sep 26, 2019
|
Released
·
Sep 26, 2019
|
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
6.3-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 64GB
|
3GB · 32GB
|
|
4500 mAh
|
4000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.35 x 3.01 x 0.35 inches 161.35 x 76.4 x 8.79 mm |
6.34 x 2.97 x 0.34 inches 161.15 x 75.4 x 8.6 mm |
| Weight | |
| 7.05 oz / 199.8 g | 7.05 oz / 199.8 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Splash | Splash |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Mineral grey, Pearl white, Forest green | Moonlight white, Neptune blue, Space black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 84.88% screen-to-body | 6.3-inch, 80.20% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, HDR, 500 nits | IPS LCD |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 395 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 409 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass 5 |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G90T (12 nm) | Snapdragon 665 SM6125 (11 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
Octa-core 2000 MHz Kryo 260 |
| GPU | |
| Mali G76 MC4 | Adreno 610 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/64GB 6GB/128GB |
3GB/32GB 4GB/64GB 4GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | microSDXC up to 256 GB |
| OS | |
| Android | Android (9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh, Li - Polymer | 4000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm | 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm | 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) EIS | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) EIS |
| Front | |
| 20 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) | 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 4.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | FM |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40 | 38, 40 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 4, 2, 1 | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 12/13 (600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | Yes |
Alternative variants
with 128 GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
with 128 GB storage
| Memory | 4GB/128GB |
|---|---|
with 64 GB storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
Discover more
|
|