Xiaomi Redmi Note 8 2021 vs Apple iPhone 15 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 8 2021 | Apple iPhone 15 Pro |
|
Released
·
May 27, 2021
|
Released
·
Sep 22, 2023
|
|
6.3-inch · 2340x1080px
|
6.1-inch · 2556x1179px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
3274 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 24, 2021 | Sep 12, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $999 | €1199 8GB/256GB - $1099 8GB/512GB - $1299 8GB/1TB - $1499 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.23 x 2.96 x 0.33 inches 158.3 x 75.3 x 8.35 mm |
5.77 x 2.78 x 0.32 inches (~0.48 inches with camera bump) 146.6 x 70.6 x 8.25 mm (~12.28 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.70 oz / 190.0 g | 6.60 oz / 187.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Plastic |
Back: Glass Frame: Titanium |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Neptune Blue, Moonlight White, Space Black, | Black Titanium, White Titanium, Blue Titanium, Natural Titanium |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 81.89% screen-to-body | 6.1-inch, 88.23% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | OLED, Variable 1-120Hz, HDR, 2000 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 409 PPI | 2556x1179px, 19.5:9 ratio, 461 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Ceramic Shield |
| Features | |
| Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2215 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G85 MT6769Z (12 nm) | A17 Pro (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Cortex-A75 |
Hexa-core 2x3.78GHz 4x2.11GHz |
| GPU | |
| Mali G52 MC2 | Apple GPU 6-core |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (eMMC 5.1) 4GB/128GB |
8GB (LPDDR5)/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 128 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | iOS (18.x, 17.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2920 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 7447 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3628 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2801 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Polymer | 3274 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi2 wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 43min
Browsing
14h 54min
Video
6h 54min
Gaming
8h 51min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
48 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX803 Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 2.44 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
12 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX633 Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro, Autofocus) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX713 Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 77 mm Sensor size: 1/3.5" Pixel size: 1.0 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (120 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, 10-bit HDR, Dolby Vision HDR, ProRes, Cinematic mode |
| Front | |
| 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
153
Overall
156
Photo
149
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving) |
| Other | |
| Infrared | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, mmWave, 5G Ready International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 International version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSPA | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | Yes |
| VoLTE | |
| Yes | Yes |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 12, 2023 FCC ID value: BCG-E8435A | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.95 W/kg Body: 0.95 W/kg Simultaneous Transmission: 1.50 W/kg |
|
Alternative variants
With 128GB internal stotrage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1099 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1299 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1499 |
International.
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
Discover more
|
|