Xiaomi Redmi Note 8 vs Xiaomi Redmi Note 11S Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 8 | Xiaomi Redmi Note 11S |
|
Released
·
Oct 16, 2019
|
Released
·
Feb 09, 2022
|
|
6.3-inch · 2340x1080px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
3GB · 32GB
|
4GB · 64GB
|
|
4000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 29, 2019 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.23 x 2.96 x 0.33 inches 158.3 x 75.3 x 8.35 mm |
6.29 x 2.91 x 0.32 inches 159.87 x 73.87 x 8.09 mm |
| Weight | |
| 6.70 oz / 190.0 g | 6.31 oz / 179.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Plastic |
|
| Resistance | |
| Yes; IP53 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Neptune Blue, Moonlight White, Space Black, Nebula Purple, Cosmic Purple | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 81.89% screen-to-body | 6.4-inch, 84.53% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | IPS LCD, 90Hz, 1000 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 409 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 409 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass 3 |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 665 SM6125 (11 nm) | MediaTek Helio G96 MediaTek Helio G96 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Kryo 260 |
Octa-core 2x2.05GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 610 | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| 3GB/32GB (eMMC) 4GB/64GB |
4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.2) 4GB/128GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 128 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 33.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
108 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.52” Pixel size: 0.7 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro, Autofocus) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) | Yes |
| Front | |
| 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
13 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSPA | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| No | No |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
Comes with 4GB of RAM and 64GB of internal storage.
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|