Xiaomi Redmi Note 7 vs Google Pixel 8a Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 7 | Google Pixel 8a |
|
Released
·
Jan 15, 2019
|
Released
·
May 14, 2024
|
|
6.3-inch · 2340x1080px
|
6.1-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
4GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
4492 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 10, 2019 | May 07, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $499 | €549 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.27 x 2.96 x 0.32 inches 159.21 x 75.21 x 8.1 mm |
5.99 x 2.84 x 0.35 inches 152.1 x 72.2 x 8.9 mm |
| Weight | |
| 6.56 oz / 186.0 g | 6.63 oz / 188.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) | Back: Plastic Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue, Red | Obsidian, Porcelain, Bay, Aloe |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 81.37% screen-to-body | 6.1-inch, 81.28% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | OLED, 120Hz, HDR, 2000 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 409 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 431 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass 3 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1903 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1 (Excellent) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 660 SDM660 (14 nm) | Google Tensor G3 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz Kryo 260 |
Nona-core 1x3.0GHz Cortex-X3 4x2.45GHz Cortex-A715 4x2.15GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 512 | Immortalis-G715s MC10 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/128GB 3GB/32GB 4GB/64GB |
8GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (15, 14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1621 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4277 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2419 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1624 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 4492 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4 | Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W Wireless: 7.5W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 51min
Browsing
13h 53min
Video
8h 34min
Gaming
7h 16min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF, CMOS image sensor, BSI sensor) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm | 64 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.73" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (120 fps), 720p (120 fps) Continuous autofocus, EIS, Video calling, Video sharing |
4K UHD (60 fps) |
| Front | |
| 13 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
13 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
134
Overall
142
Photo
127
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Infrared, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n48, n66, n71, n77, n78, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40 | 38, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 9 (450/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
with 32 GB storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
Discover more
|
|