Xiaomi Redmi Note 6 Pro vs Xiaomi Redmi Note 10 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 6 Pro | Xiaomi Redmi Note 10 |
|
Released
·
Nov 23, 2018
|
Released
·
April 2021
|
|
6.3-inch · 2280x1080px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 64GB
|
4GB · 64GB
|
|
4000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Nov 22, 2018 | Mar 04, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| $199 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.22 x 3.01 x 0.33 inches 157.91 x 76.38 x 8.26 mm |
6.32 x 2.93 x 0.33 inches 160.46 x 74.5 x 8.29 mm |
| Weight | |
| 6.42 oz / 182.0 g | 6.31 oz / 178.8 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Metal |
|
| Resistance | |
| Splash; IP53 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Notification light | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Gold, Pink, Blue, Red | Onyx Gray, Pebble White, Lake Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 80.98% screen-to-body | 6.4-inch, 83.55% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 500 nits | AMOLED, 1100 nits |
| Resolution | |
| 2280x1080px, 19:9 ratio, 403 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 409 PPI |
| Colors | |
| 16 777 216 | |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | Corning Gorilla Glass 3 |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 636 SDM636 (14 nm) | Snapdragon 678 (11 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1800 MHz Kryo 260 |
Octa-core 2200 MHz Kryo 460 |
| GPU | |
| Adreno 509 | Adreno 612 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/64GB 4GB/64GB |
4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.2) 4GB/128GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (8.1 Oreo) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 3.0 | Qualcomm Quick Charge 4+ |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
48 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
Yes |
| Front | |
| 20 MP (Dual-Camera) Video capture: 1080p |
13 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Hotspot, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, SBAS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Infrared, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSPA, HSUPA | LTE-A Cat 12/13 (600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Haptic feedback, Music ringtones, Vibration | |
| Other features | |
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jan 26, 2021 FCC ID value: 2AFZZK7AG | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.09 W/kg Body: 1.09 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.75 W/kg |
|
Alternative variants
with 4 GB RAM
| Memory | 4GB |
|---|---|
With 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 6GB RAM and 128GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|