Xiaomi Redmi Note 6 Pro vs Apple iPhone 11 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 6 Pro | Apple iPhone 11 |
|
Released
·
Nov 23, 2018
|
Released
·
Sep 20, 2019
|
|
6.3-inch · 2280x1080px
|
6.1-inch · 1792x828px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
6GB · 64GB
|
4GB · 64GB
|
|
4000 mAh
|
3110 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Nov 22, 2018 | Sep 10, 2019 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $699 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.22 x 3.01 x 0.33 inches 157.91 x 76.38 x 8.26 mm |
5.94 x 2.98 x 0.33 inches 150.9 x 75.7 x 8.3 mm |
| Weight | |
| 6.42 oz / 182.0 g | 6.84 oz / 194.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Metal |
Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 3D Face unlock |
| Features | |
| Notification light | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Gold, Pink, Blue, Red | Black, Purple, Yellow, Green, Red, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 80.98% screen-to-body | 6.1-inch, 80.04% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 500 nits | IPS LCD, 625 nits |
| Resolution | |
| 2280x1080px, 19:9 ratio, 403 PPI | 1792x828px, 19.5:9 ratio, 324 PPI |
| Colors | |
| 16 777 216 | |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | |
| Features | |
| Oleophobic coating | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2.08 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 636 SDM636 (14 nm) | Apple A13 Bionic APL1W85 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1800 MHz Kryo 260 |
Hexa-core 2650 MHz Lightning and Thunde |
| GPU | |
| Adreno 509 | Apple-designed 4 core |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/64GB 4GB/64GB |
4GB (LPDDR4)/64GB (NVMe) 4GB/128GB 4GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (8.1 Oreo) | iOS (15.x, 14.x, 13.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1727 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3717 |
| 3D Mark High | |
| Untested | Untested |
| 3D Mark Low | |
| Untested | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Polymer | 3110 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 3.0 | USB Power Delivery Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W Wireless: 7.5W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 3min
Browsing
11h 26min
Video
7h 13min
Gaming
7h 37min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm | 12 MP (Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
12 MP (Ultra-wide, Sapphire crystal lens cover) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm |
| Flash | |
| Dual LED | Quad LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p OIS, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 20 MP (Dual-Camera) Video capture: 1080p |
12 MP (EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Hotspot, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band Multiple antennas, MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Infrared, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSPA, HSUPA | LTE-A Pro Cat 19 (1600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | Yes |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Haptic feedback, Music ringtones, Vibration | |
| Other features | |
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 25, 2019 FCC ID value: BCG-E3309A | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.80 W/kg Body: 1.00 W/kg Simultaneous Transmission: 1.52 W/kg Wireless Router: 1.00 W/kg |
|
Alternative variants
with 4 GB RAM
| Memory | 4GB |
|---|---|
with 256 GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $849 |
with 128 GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $749 |
Discover more
|
|