Xiaomi Redmi Note 14 Pro vs Xiaomi Poco F7 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 14 Pro | Xiaomi Poco F7 Ultra |
|
Released
·
Jan 16, 2025
|
Released
·
Mar 27, 2025
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 3200x1440px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
5500 mAh
|
5300 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 10, 2025 | Mar 27, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $349 | 12GB/256BG - $649 16GB/512GB - $799 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.39 x 2.95 x 0.32 inches 162.2 x 74.9 x 8.2 mm |
6.31 x 2.95 x 0.33 inches 160.3 x 75 x 8.4 mm |
| Weight | |
| 6.35 oz / 180.0 g | 7.48 oz / 212.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP64 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Midnight Black, Aurora Purple, Ocean Blue | Black, Yellow |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 87.43% screen-to-body | 6.7-inch, 89.44% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, 1800 nits | OLED, 120Hz, 3200 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 3200x1440px, 526 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 1591 (Good) | 2961 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G100 Ultra (6 nm) | Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
Octa-core 2x4.32GHz Oryon V2 PhoenixL 6x3.53GHz Oryon V2 PhoenixM |
| GPU | |
| Mali-G57 MC2 | Adreno 830 |
| Memory | |
| 8GB/128GB (UFS 2.2) 8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
12GB/256GB 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 708 | 2841 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 1977 | 8373 |
| 3D Mark High | |
| 347 | 5284 |
| 3D Mark Low | |
| 343 | 3830 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5500 mAh, Li - Ion | 5300 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 120.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
7h 9min
Browsing
14h 26min
Video
12h 15min
Gaming
8h 18min
Battery Life Estimate
7h 48min
Browsing
15h 48min
Video
12h 31min
Gaming
11h 3min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.4" Pixel size: 0.56 μm |
50 MP (OIS, PDAF) |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/4.4" Pixel size: 1.0 μm |
32 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
50 MP (Telephoto) Optical zoom: 2.5x |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 1080p (60 fps) HDR |
Yes |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
20 MP |
122
Overall
136
Photo
108
Video
133
Overall
143
Photo
124
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 3, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|