Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G vs Xiaomi 13 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G | Xiaomi 13 Pro |
|
Released
·
Sep 21, 2023
|
Released
·
Dec 14, 2022
|
|
6.7-inch · 2710x1220px
|
6.7-inch · 3200x1440px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
5100 mAh
|
4820 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 15, 2024 | Dec 11, 2022 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.34 x 2.92 x 0.31 inches 161.15 x 74.24 x 7.98 mm |
6.41 x 2.94 x 0.33 inches 162.9 x 74.6 x 8.38 mm Plain Leather back version - 163 x 74.6 x 8.7 mm |
| Folded | |
| 187 inches | |
| Weight | |
| 8.08 oz / 229.0 g Plain Leather back version - 210 g |
|
| Materials | |
| Back: Ceramic Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP54 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Midnight Black, Aurora Purple, Ocean Teal | Black, Blue, White, Mint |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 89.95% screen-to-body | 6.7-inch, 89.94% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, 1800 nits | OLED, 120Hz, HDR, 1900 nits |
| Resolution | |
| 2710x1220px, 20:9 ratio, 446 PPI | 3200x1440px, 20:9 ratio, 521 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Corning Gorilla Glass Victus |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 7s Gen 2 SM7435-AB (4 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 4x2.4GHz Cortex-A78 4x21.95GHz Cortex-A55 |
Octa-core 1x3.2GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
| GPU | |
| Adreno 710 | Adreno 740 |
| Memory | |
| 8GB/256GB (UFS 2.2) 12GB/512GB |
8GB/128GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | |
| OS | |
| Android (13) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1032 | 1912 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2993 | 5098 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3727 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 3017 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5100 mAh | 4820 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 67.0W | Wired: 120.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
6h 34min
Browsing
11h 53min
Video
10h 29min
Gaming
11h 35min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
18h 43min
Video
10h 43min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Sensor size: 1/1.4" |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1" Pixel size: 1.6 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
50 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 3.2x Aperture size: F2.0 Focal Length: 75 mm |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| Yes | Yes |
| Front | |
| 16 MP | 32 MP (HDR) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
141
Overall
153
Photo
129
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | n1, n3, n5, n8, n28, n38, n39, n40, n41, n77, n78, n79, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 3, 4, 5, 7, 12, 17, 18, 19, 26 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Alternative variants
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
With plain leather back
| Dimensions |
6.42 x 2.94 x 0.34 inches 163 x 74.6 x 8.7 mm |
|---|---|
| Weight | 7.41 oz / 210.0 g |
| Colors | White |
With 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256G internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|