Xiaomi Redmi Note 13 5G vs Xiaomi Redmi Note 14 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 13 5G | Xiaomi Redmi Note 14 5G |
|
Released
·
Sep 21, 2023
|
Released
·
Jan 16, 2025
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
5110 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 15, 2024 | |
| Prices (MSRP) | |
| €299 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.34 x 2.95 x 161.11 x 74.95 x 7.36 mm |
6.39 x 2.98 x 0.31 inches 162.4 x 75.7 x 8 mm |
| Folded | |
| 174.5 inches | |
| Weight | |
| 6.70 oz / 190.0 g | |
| Materials | |
| Back: Plastic | |
| Resistance | |
| Yes; IP54 | Water, Dust; IP64 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Graphite Black, Ocean Teal, Arctic White | Midnight Black, Lavender Purple, Coral Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 89.02% screen-to-body | 6.7-inch, 87.43% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, 1000 nits | AMOLED, 120Hz, 2100 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass 5 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1915 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 2.6 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 6080 (6 nm) | MediaTek Dimensity 7025 Ultra (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.4GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
Octa-core 2x2.5GHz Cortex-A78 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G57 MC2 | IMG BXM-8-256 |
| Memory | |
| 6GB/128GB (UFS 2.2) 8GB/256GB | 6GB/128GB (UFS 2.2) 8GB/256GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC |
| OS | |
| Android (13) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 589 | 842 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 1715 | 2176 |
| 3D Mark High | |
| 373 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 369 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5110 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | Wired: 45.0W |
Battery Life Estimate
6h 18min
Browsing
12h 19min
Video
10h 18min
Gaming
9h 13min
Battery Life Estimate
6h 14min
Browsing
12h 42min
Video
10h 17min
Gaming
8h 6min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 108 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 | 108 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.67" Pixel size: 0.7 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 1080p (30 fps) HDR |
| Front | |
| 16 MP | 20 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
118
Overall
135
Photo
102
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 2, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Alternative variants
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|