Xiaomi Redmi Note 12 Pro vs Xiaomi 14 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 12 Pro | Xiaomi 14 |
|
Released
·
Nov 01, 2022
|
Released
·
Oct 26, 2023
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.4-inch · 2670x1200px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
4610 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 26, 2023 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - €847 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.42 x 2.99 x 0.31 inches 163 x 76 x 8 mm |
6.02 x 2.81 x 0.32 inches 152.8 x 71.5 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 6.60 oz / 187.0 g | 6.63 oz / 188.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP53 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Stardust Purple, Frosted Blue, Onyx Black, White | Black, Silver, Pink, Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 86.73% screen-to-body | 6.4-inch, 89.41% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 900 nits | OLED, 120Hz, HDR, 3000 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2670x1200px, 20:9 ratio, 460 PPI |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision, Ambient light sensor, Proximity sensor | HDR support, Dolby Vision, Ambient light sensor, Proximity sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 1080 MT6877V (6 nm) | Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.6GHz Cortex-A78 6x2.0GHz Cortex-A55 |
Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 5x3.2GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Mali-G68 MC4 | Adreno 750 |
| Memory | |
| 6GB/128GB (UFS 2.2) 6GB/256GB 8GB/128GB |
8GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 966 | 2204 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2342 | 6698 |
| 3D Mark High | |
| 636 | 4829 |
| 3D Mark Low | |
| 632 | 3647 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 4610 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 67.0W | Wired: 90.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
6h 40min
Browsing
14h 4min
Video
10h 22min
Gaming
9h 33min
Battery Life Estimate
6h 7min
Browsing
16h 5min
Video
6h 57min
Gaming
10h 18min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9/F24.0 Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.12 μm | 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.12 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
50 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.2x Aperture size: F2.0 Focal Length: 75 mm |
| Flash | |
| Dual LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps) | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) |
| Front | |
| 16 MP | 32 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
142
Overall
150
Photo
135
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA | n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 8, 19 | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM + eSIM |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|