Xiaomi Redmi Note 12 Pro vs Motorola Edge 40 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 12 Pro | Motorola Edge 40 |
|
Released
·
Nov 01, 2022
|
Released
·
May 04, 2023
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
4400 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 04, 2023 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.42 x 2.99 x 0.31 inches 163 x 76 x 8 mm |
6.24 x 2.83 x 0.30 inches (~0.44 inches with camera bump) 158.4 x 72 x 7.6 mm (~11.16 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.60 oz / 187.0 g | 5.89 oz / 167.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP53 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Stardust Purple, Frosted Blue, Onyx Black, White | Nebula Green, Lunar Blue, Eclipse Black, Viva Magenta |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 86.73% screen-to-body | 6.5-inch, 90.92% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 900 nits | P-OLED, 144Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 402 PPI |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | 2.8 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 1080 MT6877V (6 nm) | Mediatek Dimensity 8020 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.6GHz Cortex-A78 6x2.0GHz Cortex-A55 |
Octa-core 4x2.6GHz Cortex-A78 4x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G68 MC4 | Mali-G77 MC9 |
| Memory | |
| 6GB/128GB (UFS 2.2) 6GB/256GB 8GB/128GB |
8GB/256GB (UFS 3.1) |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 966 | 1111 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2342 | 3572 |
| 3D Mark High | |
| 636 | 1262 |
| 3D Mark Low | |
| 632 | 1257 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 4400 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 67.0W | Wired: 68.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
6h 40min
Browsing
14h 4min
Video
10h 22min
Gaming
9h 33min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
14h 28min
Video
8h 48min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9/F24.0 Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.4 Sensor size: 1/1.5" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm | 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps) | 4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 16 MP | 32 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA | n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 8, 19 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 42, 43 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Discover more
|
|