Xiaomi Redmi Note 12 Explorer vs Xiaomi Redmi Note 11 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 12 Explorer | Xiaomi Redmi Note 11 Pro |
|
Released
·
Nov 01, 2022
|
Released
·
Feb 09, 2022
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2400x2080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
6GB · 64GB
|
|
4300 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 2.99 x 0.35 inches 162.9 x 76 x 9 mm |
6.46 x 3.00 x 0.32 inches 164.19 x 76.1 x 8.12 mm |
| Weight | |
| 7.32 oz / 207.5 g | 7.13 oz / 202.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP57 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black | Graphite Gray, Polar White, Star Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 86.87% screen-to-body | 6.7-inch, 113.62% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 900 nits | Super AMOLED, 120Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2400x2080px, 20:9 ratio, 476 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 1080 MT6877V (6 nm) | MediaTek Helio G96 MT6781 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2600 MHz |
Octa-core 2x2.05GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G68 MC4 | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| 8GB/256GB (UFS 2.2) | 6GB/64GB (UFS 2.2) 6GB/128GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4300 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 210.0W | Wired: 67.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.4" Pixel size: 0.56 μm |
108 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.52” Pixel size: 0.7 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
8 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Focal Length: 50 mm |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) |
| Front | |
| 16 MP | 16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.1 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n28, n38, n41, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 8, 19 | 1, 3, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 3, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|