Xiaomi Redmi Note 11 vs Apple iPad Pro 11-inch (2022) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 11 | Apple iPad Pro 11-inch (2022) |
|
Released
·
Feb 09, 2022
|
Released
·
Oct 26, 2022
|
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
11.0-inch · 2388x1688px
|
|
Quad camera
|
Dual camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
7538 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 18, 2022 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.29 x 2.91 x 0.32 inches 159.87 x 73.87 x 8.09 mm |
9.75 x 7.03 x 0.23 inches 247.6 x 178.5 x 5.9 mm |
| Weight | |
| 6.31 oz / 179.0 g | 16.44 oz / 466.0 g 5G version - 470 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP53 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control |
| Colors | |
| Silver, Space Gray | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 84.53% screen-to-body | 11.0-inch, 83.21% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 90Hz, 1000 nits | IPS LCD, 120Hz, 600 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 409 PPI | 2388x1688px, 266 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 3.1 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 680 SM6225 (6 nm) | Apple M2 |
| Processor | |
| Octa-core 4x2.0GHz Cortex-A73 4x1.8GHz Cortex-A53 |
Octa-core |
| GPU | |
| Adreno 610 | Apple 10-core GPU |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.2) 4GB/128GB 6GB/128GB |
8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 16GB/1024GB 16GB/2048GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | iPadOS (16.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2642 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 10055 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 6929 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 4660 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 7538 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | Wired: 18.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
12h 57min
Video
7h 34min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
10 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
ToF 3D depth sensing |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | Quad LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video |
| Front | |
| 13 MP | 12 MP (Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS |
| Other | |
| NFC, Infrared | Tethering, Computer sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | DLNA,Wireless screen share,MirrorLink |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation, Video recording |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | 5G version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, mmWave |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 5G version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 5G version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 5G version - 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| No | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 6GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 2TB internal storage
| Memory | 16GB/2048GB |
|---|---|
Cellular
| Weight | 16.58 oz / 470.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, mmWave |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
| Location | GPS, A-GPS |
Discover more
|
|