Xiaomi Redmi Note 10S vs Samsung Galaxy A52s Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 10S | Samsung Galaxy A52s |
|
Released
·
Apr 28, 2021
|
Released
·
Sep 01, 2021
|
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 64GB
|
6GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 04, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| $229 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.32 x 2.93 x 0.33 inches 160.46 x 74.5 x 8.29 mm |
6.30 x 2.96 x 0.33 inches 159.9 x 75.1 x 8.4 mm |
| Weight | |
| 6.31 oz / 178.8 g | 6.67 oz / 189.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | |
| Resistance | |
| Splash; IP53 | Water, Dust; IP67 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Onyx Gray, Pebble White, Lake Green | Awesome Mint, Awesome Violet, Awesome White, Awesome Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 83.55% screen-to-body | 6.5-inch, 84.79% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 1100 nits | Super AMOLED, 120Hz |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 409 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G95 (12 nm) | Snapdragon 778G SM7325 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2050 MHz Arm Cortex-A55 and Arm Cortex-A76 |
Octa-core 2400 MHz Kryo 670 |
| GPU | |
| Arm Mali-G76 MC4 | Adreno 642L |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.2) 6GB/128GB 8GB/128GB |
6GB (LPDDR4)/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 4500 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Qualcomm Quick Charge 2.0 |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | Wired: 25.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 64 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.97” Pixel size: 0.7 μm |
64 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 | 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 13 MP | 32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, SBAS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n40, n41, n66, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 3, 7, 32 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 12/13 (600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 28, 2021 FCC ID value: 2AFZZK7BG | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.07 W/kg Body: 0.81 W/kg Simultaneous Transmission: 1.58 W/kg Wireless Router: 1.00 W/kg |
|
Alternative variants
With 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 8GB ram and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 128GB storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|