Xiaomi Redmi Note 10S vs Nokia 2.4 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 10S | Nokia 2.4 |
|
Released
·
Apr 28, 2021
|
Released
·
Sep 23, 2020
|
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Quad camera
|
Dual camera
|
|
6GB · 64GB
|
2GB · 32GB
|
|
5000 mAh
|
4500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 04, 2021 | Sep 22, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| $229 | $139 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.32 x 2.93 x 0.33 inches 160.46 x 74.5 x 8.29 mm |
6.53 x 3.00 x 0.34 inches 165.85 x 76.3 x 8.69 mm |
| Weight | |
| 6.31 oz / 178.8 g | 6.67 oz / 189.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Resistance | |
| Splash; IP53 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Onyx Gray, Pebble White, Lake Green | Dusk, Charcoal, Fjord |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 83.55% screen-to-body | 6.5-inch, 80.71% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 1100 nits | IPS LCD |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 409 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G95 (12 nm) | MediaTek Helio P22 MT6762 (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2050 MHz Arm Cortex-A55 and Arm Cortex-A76 |
Octa-core 2000 MHz Arm Cortex-A53 |
| GPU | |
| Arm Mali-G76 MC4 | IMG PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.2) 6GB/128GB 8GB/128GB |
2GB/32GB (eMMC 5.1) 3GB/64GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (12, 11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 4500 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 64 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.97” Pixel size: 0.7 μm |
13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.2 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
2 MP (Depth information) |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 1080p |
| Front | |
| 13 MP | 5 MP Video capture: 1080p |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| Type-C | microUSB, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, SBAS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 12/13 (600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE Cat 4 (150/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 28, 2021 FCC ID value: 2AFZZK7BG | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.07 W/kg Body: 0.81 W/kg Simultaneous Transmission: 1.58 W/kg Wireless Router: 1.00 W/kg |
|
Alternative variants
With 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
With 8GB RAM and 128GB storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
with 64GB storage
| Memory | 3GB/64GB |
|---|---|
Discover more
|
|