Xiaomi Redmi 9C vs Samsung Galaxy J4 Core Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi 9C | Samsung Galaxy J4 Core |
|
Released
·
Aug 12, 2020
|
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.0-inch · 1480x720px
|
|
Triple camera
|
Single camera
|
|
2GB · 32GB
|
1GB · 16GB
|
|
5000 mAh
|
3300 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 30, 2020 | Nov 09, 2018 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.49 x 3.03 x 0.35 inches 164.9 x 77 x 9 mm |
6.32 x 3.00 x 0.31 inches 160.6 x 76.1 x 7.9 mm |
| Weight | |
| 6.91 oz / 196.0 g | 6.24 oz / 177.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Plastic |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Midnight Gray, Sunrise Orange, Twilight Blue | Black, Gold, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 81.15% screen-to-body | 6.0-inch, 74.69% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | IPS LCD |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 269 PPI | 1480x720px, 18.5:9 ratio, 274 PPI |
| Colors | |
| 16 777 216 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G35 MT6765G (12 nm) | Samsung Exynos 7 Quad 7570 (14 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2300 MHz Cortex-A53 |
Quad-core 1400 MHz ARM Cortex-A53 |
| GPU | |
| PowerVR GE8320 | Mali-T720 MP1 |
| Memory | |
| 2GB (LPDDR4)/32GB (eMMC 5.1) 3GB/64GB |
1GB (LPDDR3)/16GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (8.1 Oreo) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 3300 mAh, Li - Ion |
| Charge speed | |
| Wired: 10.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F2.2 |
8 MP (Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 1080p (30 fps) Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 5 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
5 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 4.2 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Yes Hotspot, Wi-Fi Direct 802.11 b, g, n |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | microUSB, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 3, 5, 7, 8, 20 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 5, 8, 2, 1 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSPA | LTE Cat 4 (150/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, HSUPA, UMTS |
| Dual SIM | |
| No | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Haptic feedback, Music ringtones, Vibration | |
| Other features | |
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording | |
Alternative variants
With 3GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 3GB/64GB |
|---|---|
With NFC enabled
| Other | NFC |
|---|---|
With 3GB RAM, 64GB internal storage and NFC enabled
| Memory | 3GB/64GB |
|---|---|
| Other | NFC |
Discover more
|
|