Xiaomi Redmi 9A vs Huawei P30 Lite Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi 9A | Huawei P30 Lite |
|
Released
·
Jul 15, 2020
|
Released
·
Apr 05, 2019
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.2-inch · 2312x1080px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
2GB · 32GB
|
4GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
3340 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 26, 2019 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.49 x 3.03 x 0.35 inches 164.9 x 77.07 x 9 mm |
6.02 x 2.86 x 0.29 inches 152.9 x 72.7 x 7.4 mm |
| Weight | |
| 6.91 oz / 196.0 g | 5.61 oz / 159.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Glass |
| Materials & Colors | |
| Carbon grey, Sky blue, Ocean green | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue, White | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 81.15% screen-to-body | 6.2-inch, 84.24% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 269 PPI | 2312x1080px, 415 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G25 (12 nm) | HiSilicon Kirin 710 (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Arm Cortex-A53 |
Octa-core 2200 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
| GPU | |
| PowerVR GE8320 | Mali-G51 MP4 |
| Memory | |
| 2GB (LPDDR4)/32GB (eMMC 5.1) | 4GB/128GB 6GB/256GB (UFS 2.1) |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 3340 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Huawei SuperCharge | |
| Charge speed | |
| Wired: 10.0W | Wired: 18.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) | 24 MP (PDAF, BSI sensor) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (60 fps) | 1080p Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 5 MP (HDR) Video capture: 1080p | 32 MP Video capture: 1080p |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 4.2 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 3, 5, 7, 8, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 2, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | Yes |
Alternative variants
With 6GB RAM and 256GB internal storage.
| Memory | 6GB/256GB (UFS 2.1) |
|---|---|
| Main camera |
48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera |
8 MP (Ultra-wide) Focal Length: 17 mm |
| Third camera |
2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Weight | 5.39 oz / 152.9 g |
Discover more
|
|