Xiaomi Redmi 8A vs Xiaomi Redmi 6A Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi 8A | Xiaomi Redmi 6A |
|
Released
·
Sep 30, 2019
|
|
|
6.2-inch · 1520x720px
|
5.5-inch · 1440x720px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
2GB · 32GB
|
2GB · 16GB
|
|
5000 mAh
|
3000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 25, 2019 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.15 x 2.97 x 0.37 inches 156.3 x 75.4 x 9.4 mm |
5.81 x 2.81 x 0.33 inches 147.5 x 71.5 x 8.3 mm |
| Weight | |
| 6.63 oz / 188.0 g | 5.11 oz / 145.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Frame: Metal |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock | 2D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Ocean Blue, Sunset Red, Midnight Black | Black, Gold, Gray, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.2-inch, 81.81% screen-to-body | 5.5-inch, 72.77% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | IPS LCD |
| Resolution | |
| 1520x720px, 19:9 ratio, 270 PPI | 1440x720px, 18:9 ratio, 295 PPI |
| Colors | |
| 16 777 216 | |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 439 SDM439 (12 nm) | MediaTek Helio A22 MT6762M (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1950 MHz Cortex-A53 |
Quad-core 2000 MHz ARM Cortex-A53 |
| GPU | |
| Adreno 505 | PowerVR GE8300 |
| Memory | |
| 2GB (LPDDR3)/32GB (eMMC 5.1) 3GB/32GB 4GB/64GB |
2GB/16GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 256 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (8.1 Oreo) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 3000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
13 MP (PDAF) Aperture size: F2.2 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (30 fps) | 1080p (30 fps), 720p (30 fps) Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
5 MP (HDR) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 4.2 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Yes Hotspot, Wi-Fi Direct 802.11 b, g, n |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | microUSB, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer | Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | FM |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20 |
| TDD Bands | |
| 38, 40 | 38, 40 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 5, 8, 2, 1 |
| Data Speed | |
| LTE, HSPA | LTE-A Cat 7 (300/100 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 21.1 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | Yes |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Haptic feedback, Music ringtones, Vibration | |
| Other features | |
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording | |
Alternative variants
With 3GB RAM and 32GB internal storage.
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
With 4GB RAM and 64GB internal storage.
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
Discover more
|
|