Xiaomi Redmi 8 vs Xiaomi 12S Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi 8 | Xiaomi 12S Pro |
|
Released
·
Oct 12, 2019
|
Released
·
Jul 07, 2022
|
|
6.2-inch · 1520x720px
|
6.7-inch · 3200x1440px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
3GB · 32GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4600 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 09, 2019 | Jul 04, 2022 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.16 x 2.97 x 0.37 inches 156.5 x 75.4 x 9.4 mm |
6.44 x 2.94 x 0.32 inches 163.6 x 74.6 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 6.63 oz / 188.0 g | |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Onyx Black, Ruby Red, Sapphire Blue | Black, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.2-inch, 81.81% screen-to-body | 6.7-inch, 89.52% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | AMOLED, 120Hz, 1500 nits |
| Resolution | |
| 1520x720px, 19:9 ratio, 270 PPI | 3200x1440px, 20:9 ratio, 521 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass Victus |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 439 SDM439 (12 nm) | Snapdragon 8+ Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1950 MHz Cortex-A53 |
Octa-core 1x3.19GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 505 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 3GB (LPDDR3)/32GB (eMMC 5.1) 4GB/64GB |
8GB/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | not expandable |
| OS | |
| Android (10) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 4600 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 120.0W Wireless: 50.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP Aperture size: F1.9 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 1.22 μm |
| Second camera | |
| 2 MP (Depth information) | 50 MP (Telephoto, PDAF) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F1.9 Focal Length: 48 mm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 8 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
Comes with 4GB of RAM and 64GB internal storage.
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 259GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|