Xiaomi Redmi 7 vs Nothing CMF Phone 1 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi 7 | Nothing CMF Phone 1 |
|
Released
·
Mar 20, 2020
|
Released
·
Jul 09, 2024
|
|
6.3-inch · 1520x720px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
2GB · 16GB
|
6GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| $200 | €289 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.25 x 2.98 x 0.33 inches 158.7 x 75.6 x 8.5 mm |
6.46 x 3.03 x 0.32 inches 164 x 77 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 6.35 oz / 180.0 g | 6.95 oz / 197.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Plastic, Leathe |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Lunar Red, Eclipse Black, Comet Blue | Black, Orange, Light Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 81.40% screen-to-body | 6.7-inch, 85.06% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | AMOLED, 120Hz, 2000 nits |
| Resolution | |
| 1520x720px, 19:9 ratio, 269 PPI | 2400x1080px, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1154 (Average) |
| Bright Min | |
| Untested | 2.4 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 632 SDM632 (14 nm) | Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1800 MHz |
Octa-core 4x2.5GHz Cortex-A78 4x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 506 | Mali-G615 MC2 |
| Memory | |
| 2GB/16GB (eMMC 5.1) 2GB/32GB 3GB/32GB 3GB/64GB 4GB/64GB |
6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1025 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 2938 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 853 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 849 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Reverse wired charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 55min
Browsing
13h 9min
Video
10h 55min
Gaming
11h 33min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 12 MP Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.9" Pixel size: 1.25 μm |
50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 2 MP (Depth information) | 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
16 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
103
Overall
114
Photo
92
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Yes |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Infrared | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 32GB internal storage
| Memory | 32GB |
|---|---|
With 3GB RAM and 32GB internal storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
With 3GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 3GB/64GB |
|---|---|
With 4GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
Discover more
|
|