Xiaomi Redmi 7 vs Motorola Moto G13 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi 7 | Motorola Moto G13 |
|
Released
·
Mar 20, 2020
|
Released
·
Mar 24, 2023
|
|
6.3-inch · 1520x720px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
2GB · 16GB
|
4GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.25 x 2.98 x 0.33 inches 158.7 x 75.6 x 8.5 mm |
6.41 x 2.94 x 0.32 inches 162.7 x 74.66 x 8.19 mm |
| Weight | |
| 6.35 oz / 180.0 g | 6.47 oz / 183.5 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Lunar Red, Eclipse Black, Comet Blue | Matter Charcoal, Rose Gold, Blue Lavender |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 81.40% screen-to-body | 6.5-inch, 83.90% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD, 90Hz, 400 nits |
| Resolution | |
| 1520x720px, 19:9 ratio, 269 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 4.2 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 632 SDM632 (14 nm) | MediaTek Helio G85 MT6769Z (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1800 MHz |
Octa-core 2x2.0 GHz Cortex-A75 6x1.8 GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 506 | Mali-G52 MC2 |
| Memory | |
| 2GB/16GB (eMMC 5.1) 2GB/32GB 3GB/32GB 3GB/64GB 4GB/64GB |
4GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 428 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 1439 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 190 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 188 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 5000 mAh |
| Charge speed | |
| Wired: 10.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
18h 8min
Video
10h 31min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.9" Pixel size: 1.25 μm |
50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 0.68 μm |
| Second camera | |
| 2 MP (Depth information) | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.1 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20 |
| TDD Bands | |
| 38, 40 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| No | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Alternative variants
With 32GB internal storage
| Memory | 32GB |
|---|---|
With 3GB RAM and 32GB internal storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
With 3GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 3GB/64GB |
|---|---|
With 4GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
Discover more
|
|