Xiaomi Redmi 7 vs Honor Magic5 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi 7 | Honor Magic5 Pro |
|
Released
·
Mar 20, 2020
|
Released
·
Mar 31, 2023
|
|
6.3-inch · 1520x720px
|
6.8-inch · 2848x1312px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
2GB · 16GB
|
12GB · 512GB
|
|
4000 mAh
|
5100 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 27, 2023 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.25 x 2.98 x 0.33 inches 158.7 x 75.6 x 8.5 mm |
6.41 x 3.02 x 0.35 inches 162.9 x 76.7 x 8.77 mm |
| Weight | |
| 6.35 oz / 180.0 g | 7.73 oz / 219.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Glass |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Lunar Red, Eclipse Black, Comet Blue | Meadow Green, Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 81.40% screen-to-body | 6.8-inch, 90.58% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | OLED, 120Hz |
| Resolution | |
| 1520x720px, 19:9 ratio, 269 PPI | 2848x1312px, 19.5:9 ratio, 460 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 632 SDM632 (14 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM8550-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1800 MHz |
Octa-core 1x3.19GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
| GPU | |
| Adreno 506 | Adreno 740 |
| Memory | |
| 2GB/16GB (eMMC 5.1) 2GB/32GB 3GB/32GB 3GB/64GB 4GB/64GB |
12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1235 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3969 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3684 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1643 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 5100 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W Wireless: 50.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 11min
Browsing
15h 8min
Video
11h 3min
Gaming
10h 33min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.9" Pixel size: 1.25 μm |
50 MP (PDAF) Aperture size: F1.6 |
| Second camera | |
| 2 MP (Depth information) | 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: 3.5x Aperture size: F3.0 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP (Dual-Camera, Time-of-Flight (ToF)) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 32GB internal storage
| Memory | 32GB |
|---|---|
With 3GB RAM and 32GB internal storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
With 3GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 3GB/64GB |
|---|---|
With 4GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
Discover more
|
|