Xiaomi Redmi 7 vs Google Pixel 10 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi 7 | Google Pixel 10 |
|
Released
·
Mar 20, 2020
|
Released
·
Aug 28, 2025
|
|
6.3-inch · 1520x720px
|
6.3-inch · 2424x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
2GB · 16GB
|
12GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
4970 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 20, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/128GB - $799 | €899 12GB/256GB - $899 | €999 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.25 x 2.98 x 0.33 inches 158.7 x 75.6 x 8.5 mm |
6.02 x 2.83 x 0.34 inches (~0.50 inches with camera bump) 152.8 x 72 x 8.6 mm (~12.6 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.35 oz / 180.0 g | 7.20 oz / 204.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Lunar Red, Eclipse Black, Comet Blue | Indigo, Obsidian, Lemongrass, Frost |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 81.40% screen-to-body | 6.3-inch, 81.73% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | OLED, 120Hz, HDR, 3000 nits |
| Resolution | |
| 1520x720px, 19:9 ratio, 269 PPI | 2424x1080px, 20:9 ratio, 421 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2822 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 632 SDM632 (14 nm) | Google Tensor G5 (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1800 MHz |
Octa-core 1x3.78GHz Cortex-X4 5x3.05GHz Cortex-A725 2x2.25 GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Adreno 506 | PowerVR DXT |
| Memory | |
| 2GB/16GB (eMMC 5.1) 2GB/32GB 3GB/32GB 3GB/64GB 4GB/64GB |
12GB (LPDDR5X)/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | not expandable |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (16), up to 7 OS updates |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2298 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5579 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3368 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2025 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 4970 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi2 wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 16min
Browsing
21h 0min
Video
10h 0min
Gaming
5h 1min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.9" Pixel size: 1.25 μm |
48 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 2 MP (Depth information) | 13 MP (Ultra-wide) Sensor size: 1/3.1" |
| Third camera | |
| 10.8 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.1 Focal Length: 112 mm Sensor size: 1/3.2" |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
10.5 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
147
Overall
156
Photo
138
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 6.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving) |
| Other | |
| Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, n258, n260, n261, Sub-6, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40 | 38, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jul 14, 2025 FCC ID value: A4RGLBW0 | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.98 W/kg Body: 0.99 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg |
|
Alternative variants
With 32GB internal storage
| Memory | 32GB |
|---|---|
With 3GB RAM and 32GB internal storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
With 3GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 3GB/64GB |
|---|---|
With 4GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
Discover more
|
|