- Home
- Google Phones
- You are here
Google Pixel 10
Full Specifications
I want it
4 users
I have it
0 users
I had it
0 users
Deals
Popular Comparisons
The Google Pixel 10 is most commonly compared with these phones:
Availability |
|
|---|---|
| Officially announced | Aug 20, 2025 |
| Prices (MSRP) |
12GB/128GB - $799 | €899 12GB/256GB - $899 | €999 |
Design |
|
|---|---|
| Dimensions |
6.02 x 2.83 x 0.34 inches (~0.50 inches with camera bump) 152.8 x 72 x 8.6 mm (~12.6 mm with camera bump) |
| Weight | 7.20 oz / 204.0 g |
| Materials |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Aluminum |
| Resistance | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | Indigo, Obsidian, Lemongrass, Frost |
Display |
|
|---|---|
| Size | 6.3-inch, 81.73% screen-to-body |
| Type | OLED, 120Hz, HDR, 3000 nits |
| Resolution | 2424x1080px, 20:9 ratio, 421 PPI |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| PhoneArena Display Test | |
|---|---|
| Bright Max (20% APL) | 2822 (Excellent) |
| Bright Min | 2.1 (Average) |
|
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
|
|
Hardware |
|
|---|---|
| System chip | Google Tensor G5 (3 nm) |
| Processor |
Octa-core 1x3.78GHz Cortex-X4 5x3.05GHz Cortex-A725 2x2.25 GHz Cortex-A520 |
| GPU | PowerVR DXT |
| Memory |
12GB (LPDDR5X)/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | not expandable |
| OS | Android (16), up to 7 OS updates |
| PhoneArena Performance Test | |
|---|---|
| GeekBench 6 Single | 2298 |
| GeekBench 6 Multi | 5579 |
| 3D Mark High | 3368 |
| 3D Mark Low | 2025 |
|
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
|
|
Battery |
|
|---|---|
| Type | 4970 mAh, Li - Ion |
| Charging |
Fast charging Qi2 wireless charging |
| Charge speed |
Wired: 30.0W Wireless: 15.0W |
| PhoneArena Battery Test | |
|---|---|
| Battery Life Estimate: | 7h 16min |
| Browsing: | 21h 0min |
| Gaming: | 5h 1min |
| Video: | 10h 0min |
|
Learn more on our
PhoneArena Battery Test Results page.
|
|
Camera |
|
|---|---|
| Rear | Triple camera |
| Main camera |
48 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera |
13 MP (Ultra-wide) Sensor size: 1/3.1" |
| Third camera |
10.8 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.1 Focal Length: 112 mm Sensor size: 1/3.2" |
| Flash | LED |
| Video recording | 4K UHD (60 fps), 1080p |
| Front |
10.5 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
| PhoneArena Camera Test | |
|---|---|
| Overall score: | 147 |
| Photo score: | 156 |
| Video score: | 138 |
|
Learn more on our
PhoneArena Camera Test Results page.
|
|
Connectivity & Features |
|
|---|---|
| Bluetooth | 6.0 |
| WLAN |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving) |
| Other | NFC |
Multimedia |
|
|---|---|
| Headphones | No 3.5mm jack |
| Speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular |
|
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, n258, n260, n261, Sub-6, mmWave |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | 38, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
Regulatory Approval |
|
|---|---|
| FCC approval |
Date approved: Jul 14, 2025 FCC ID value: A4RGLBW0 |
| Measured SAR |
Head: 0.98 W/kg Body: 0.99 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg |
Despite our efforts to provide full and correct Google Pixel 10 specifications, there is always a possibility of admitting a mistake. If you see any wrong or incomplete data, please
If you are interested in using our specs commercially, check out our Phone specs database licensing page.
Rival Devices
Discover the top rivals of Google Pixel 10
Related News
Google made Pixel phones totally useless with one update – now it might finally have a fix
The March feature update has allegedly done more harm than good to Pixel phones. One of the many issues that a good number of Pixel users are facing after installing the update is that their devices are stuck in a boot loop. Fortunately, it appears t...
The Google Pixel 10 surprisingly remains at its Amazon Spring Sale price
About two weeks ago, Amazon brought the Google Pixel 10 to its Amazon Spring Sale price. I thought this promo wouldn't stay live long. After all, how often do you get to save $250 on this polished Android device? Well, I was wrong. Fast forward to to...
-$250
Google's mini Batterygate shows why battery size rules smartphones
Your phone may have the best camera out there. The brightest display, the loudest (and clearest) speakers, the fastest chip or the most terabytes in storage. But if you're fiending for a charger to plug your phone in – because its battery is depletin...
Weekly deals roundup: Get your massive Galaxy S26 Ultra, Pixel 10, Razr Ultra discounts, and more!
I don't know if you've noticed, but for the past month or so, we've seen major Android device manufacturers (quietly) jack up the prices of existing products or announce new phones with higher prices than their predecessors essentially every few days...
Discover More
- Google Pixel 10a vs Pixel 10: Main differences
- Pixel 10 vs iPhone 16: The $799 Android that will make iPhone owners switch
- Pixel 10 vs Pixel 10 Pro: Is the $200 upgrade really worth it this year?
- Pixel 10 vs Galaxy S25: AI power and 5x zoom or a compact speed demon?
- Google Pixel 10 vs Pixel 9a: Main differences
- iPhone 17 vs Pixel 10: The most heated $799 flagship battle in a decade
- Pixel 10 vs Pixel 9: oh, you only have two cameras?
- Pixel 10 vs Pixel 8: glow-up time!
Latest News
Popular stories