Xiaomi Redmi 6 vs Xiaomi 12 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi 6 | Xiaomi 12 |
|
3000 mAh
|
4500 mAh
|
|
5.5-inch · 1440x720px
|
6.3-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
Released
·
Dec 31, 2021
|
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 28, 2021 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.81 x 2.81 x 0.33 inches 147.5 x 71.5 x 8.3 mm |
6.01 x 2.75 x 0.32 inches 152.7 x 69.9 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 5.15 oz / 146.0 g | 6.35 oz / 180.0 g |
| Materials | |
| Back: Metal | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Gray, Yellow, Blue | Black, Green, Blue, Pink |
Display
| Size | |
|---|---|
| 5.5-inch, 72.77% screen-to-body | 6.3-inch, 89.30% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR, 1100 nits | |
| Resolution | |
| 1440x720px, 18:9 ratio, 295 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 419 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio P22 MT6762 (12 nm) | Snapdragon 8 Gen1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz ARM Cortex-A53 |
Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| IMG PowerVR GE8320 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 4GB/64GB 3GB/32GB |
8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | not expandable |
| OS | |
| Android | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3000 mAh | 4500 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 67.0W Wireless: 50.0W |
|
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.25 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm | 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Telephoto, Macro) Focal Length: 50 mm |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) Video calling, Video sharing |
8K UHD (24 fps), 4K UHD (30 fps), 1080p (960 fps) EIS |
| Front | |
| 5 MP (HDR) | 32 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct 802.11 b, g, n | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, n79, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40 | 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, HSPA, HSUPA, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Haptic feedback, Music ringtones, Vibration | |
| Other features | |
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording | |
Alternative variants
with 32 GB storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|