Xiaomi Poco M2 Pro vs Xiaomi Poco X4 GT Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Poco M2 Pro | Xiaomi Poco X4 GT |
|
Released
·
Jul 14, 2020
|
Released
·
Jun 27, 2022
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.6-inch · 2460x1080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
5080 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 07, 2020 | Jun 23, 2022 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.53 x 3.02 x 0.35 inches 165.75 x 76.68 x 8.8 mm |
6.44 x 2.93 x 0.35 inches 163.6 x 74.3 x 8.9 mm |
| Weight | |
| 7.37 oz / 209.0 g | 7.05 oz / 200.0 g |
| Materials | |
| Frame: Plastic | |
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Two Shades of Black, Out of the Blue, Green and Greener | Blue. Black, Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 84.42% screen-to-body | 6.6-inch, 84.97% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz | IPS LCD, 144Hz |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2460x1080px, 20.5:9 ratio, 407 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass 5 |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 720G SM7125 (8 nm) | MediaTek Dimensity 8100 SM8250- (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2300 MHz Kryo 465 |
Octa-core 4x2.85GHz Cortex-A78 4x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 618 | Mali-G610 MC6 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.1) 6GB/64GB 6GB/128GB |
8GB/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (10) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5080 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4 | Qualcomm Quick Charge, USB Power Delivery |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | Wired: 67.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 1.6 μm |
64 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro, Autofocus) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (240 fps), 720p (240 fps) Continuous autofocus, EIS | 4K UHD, 1080p, 720p Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 16 MP (HDR) Video capture: 1080p |
16 MP (HDR, Slow-motion videos) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX-HD | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation, Video recording |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 8 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 |
| TDD Bands | |
| 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
with 6GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
with 6GB RAM and 128GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|