Xiaomi Poco F2 Pro vs Xiaomi Poco M3 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Poco F2 Pro | Xiaomi Poco M3 |
|
Released
·
May 12, 2020
|
Released
·
Nov 27, 2020
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
4700 mAh
|
6000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 12, 2020 | Nov 24, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $149 | €149 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.43 x 2.97 x 0.35 inches 163.3 x 75.4 x 8.9 mm |
6.39 x 3.04 x 0.38 inches 162.3 x 77.3 x 9.6 mm |
| Weight | |
| 7.73 oz / 219.0 g | 6.98 oz / 198.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Splash, Dust; IP53 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Cyber grey, Electric purple, Phantom white, Neon blue | Yellow, Cool blue, Power black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 87.18% screen-to-body | 6.5-inch, 83.52% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, HDR, 800 nits | IPS LCD, 60Hz |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass 3 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 3 (Average) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) | Snapdragon 662 SM6115 (11 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 585 |
Octa-core 2000 MHz Kryo 260 |
| GPU | |
| Adreno 650 | Adreno 610 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.1) 4GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4700 mAh, Li - Polymer | 6000 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4+, USB Power Delivery | Fast charging Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | Wired: 18.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
12h 7min
Gaming
13h 25min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm | 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Telephoto, Macro, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 50 mm Pixel size: 1.12 μm |
2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | Tricolor LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps), 720p (960 fps) Time-lapse video, EIS |
1080p (30 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video |
| Front | |
| 20 MP (Pop-up, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 1080p (30 fps) |
8 MP Video capture: 1080p |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | |
| Radio | |
| FM | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n77, n78, NSA, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 8GB (LPDDR5)/256GB |
|---|---|
with 128GB storage
| Memory | 128GB (UFS 2.2) |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $169 | €169 |
Discover more
|
|