Xiaomi POCO F5 Pro vs Xiaomi 12 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi POCO F5 Pro | Xiaomi 12 Pro |
|
Released
·
May 25, 2023
|
Released
·
Dec 31, 2021
|
|
6.7-inch · 3200x1440px
|
6.7-inch · 3200x1440px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
5160 mAh
|
4600 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 09, 2023 | Dec 28, 2021 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 2.97 x 0.34 inches 162.78 x 75.44 x 8.59 mm |
6.44 x 2.94 x 0.32 inches 163.6 x 74.6 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 7.20 oz / 204.0 g | 7.20 oz / 204.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP53 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| White, Black | Black, Green, Blue, Pink |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 87.45% screen-to-body | 6.7-inch, 89.52% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, 1400 nits | AMOLED, 120Hz, HDR, 1000 nits |
| Resolution | |
| 3200x1440px, 20:9 ratio, 526 PPI | 3200x1440px, 20:9 ratio, 521 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass Victus |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 (4 nm) | Snapdragon 8 Gen1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.19GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 730 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/256GB (UFS 3.1) | 8GB/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (13) | Android (12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1728 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4354 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 2148 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 2142 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5160 mAh | 4600 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 67.0W Wireless: 30.0W |
Wired: 120.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
13h 44min
Video
9h 45min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
9h 9min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 1.4 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.28" Pixel size: 1.22 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
50 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
50 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (30 fps), 1080p (960 fps) EIS |
| Front | |
| 16 MP | 32 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA | n1, n3, n5, n8, n28, n38, n41, n77, n78, n79, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 26 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB Ram and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|