Xiaomi POCO F4 GT vs Huawei Mate 50 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi POCO F4 GT | Huawei Mate 50 Pro |
|
Released
·
Apr 28, 2022
|
Released
·
Sep 28, 2022
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2616x1212px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
4700 mAh
|
4700 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 26, 2022 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - €599 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.40 x 3.02 x 0.00 inches 162.5 x 76.7 8.5 mm |
6.38 x 2.97 x 0.33 inches 162.1 x 75.5 x 8.5 mm |
| Weight | |
| 7.41 oz / 210.0 g | |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 3D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Features | |
| Dedicated game buttons | |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Silver, Purple, Orange | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 86.14% screen-to-body | 6.7-inch, 91.44% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz | OLED, 120Hz |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2616x1212px, 19.5:9 ratio, 428 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) | Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
1x3.19GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x2.0GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 730 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 12GB/256GB |
8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | Nano Memory (NM) up to 256 GB |
| OS | |
| Android (12) | Android |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4700 mAh | 4700 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W | Wired: 66.0W Wireless: 50.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 |
50 MP (OIS, Laser autofocus, PDAF) Aperture size: F1.4/F4.0 Focal length: 24 mm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
13 MP (Ultra-wide) Focal Length: 13 mm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) | 64 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Aperture size: F3.5 Focal Length: 90 mm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps), 720p (940 fps) | Yes |
| Front | |
| 20 MP | 13 MP (Dual-Camera) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Gesture, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 12GB RAM and 256GB internla storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €699 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
With HarmonyOS
| OS | HarmonyOS 3 |
|---|---|
Discover more
|
|