Xiaomi Note 7 Pro vs Xiaomi 12 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Note 7 Pro | Xiaomi 12 Pro |
|
Released
·
Mar 13, 2019
|
Released
·
Dec 31, 2021
|
|
6.3-inch · 2340x1080px
|
6.7-inch · 3200x1440px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
4600 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 28, 2019 | Dec 28, 2021 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.27 x 2.96 x 0.32 inches 159.21 x 75.21 x 8.1 mm |
6.44 x 2.94 x 0.32 inches 163.6 x 74.6 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 6.56 oz / 186.0 g | 7.20 oz / 204.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue, Red | Black, Green, Blue, Pink |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 81.37% screen-to-body | 6.7-inch, 89.52% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | AMOLED, 120Hz, HDR, 1000 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 409 PPI | 3200x1440px, 20:9 ratio, 521 PPI |
| Colors | |
| 16 777 216 | |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass Victus |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 675 (11 nm) | Snapdragon 8 Gen1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Kryo 460 |
Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 612 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 4GB/64GB |
8GB/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 4600 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4 | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W Wireless: 50.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
9h 9min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.28" Pixel size: 1.22 μm |
| Second camera | |
| 5 MP | 50 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (120 fps) EIS, Video calling, Video sharing |
8K UHD (24 fps), 4K UHD (30 fps), 1080p (960 fps) EIS |
| Front | |
| 13 MP (HDR) | 32 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band Hotspot, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Infrared, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n28, n38, n41, n77, n78, n79, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 7, 8 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 26 |
| TDD Bands | |
| 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 9 (450/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Haptic feedback, Music ringtones, Vibration | |
| Other features | |
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording | |
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB Ram and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|