Xiaomi Mi Note 10 Lite vs Xiaomi 14 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi Note 10 Lite | Xiaomi 14 |
|
Released
·
May 09, 2020
|
Released
·
Oct 26, 2023
|
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
6.4-inch · 2670x1200px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 64GB
|
8GB · 256GB
|
|
5260 mAh
|
4610 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 30, 2020 | Oct 26, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - €847 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.21 x 2.92 x 0.38 inches 157.8 x 74.2 x 9.67 mm |
6.02 x 2.81 x 0.32 inches 152.8 x 71.5 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 7.20 oz / 204.0 g | 6.63 oz / 188.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Splash | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Nebula purple, Glacier white, Midnight black | Black, Silver, Pink, Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 87.84% screen-to-body | 6.4-inch, 89.41% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, HDR, 600 nits | OLED, 120Hz, HDR, 3000 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 398 PPI | 2670x1200px, 20:9 ratio, 460 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 730G SM7150-AB (8 nm) | Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz Kryo 470 |
Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 5x3.2GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Adreno 618 | Adreno 750 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.1) 6GB/128GB |
8GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (11, 10) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2204 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 6698 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 4829 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 3647 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5260 mAh, Li - Polymer | 4610 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | Wired: 90.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 7min
Browsing
16h 5min
Video
6h 57min
Gaming
10h 18min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.12 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Macro) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
50 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.2x Aperture size: F2.0 Focal Length: 75 mm |
| Fourth camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| Quad LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) |
| Front | |
| 16 MP Video capture: 1080p |
32 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
142
Overall
150
Photo
135
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.4 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28 | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 6, 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM + eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|