Xiaomi Mi Mix Fold vs Huawei Mate X3 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi Mix Fold | Huawei Mate X3 |
|
Released
·
Apr 16, 2021
|
Released
·
Apr 08, 2023
|
|
8.0-inch · 2480x1860px
|
7.8-inch · 2224x2496px
|
|
12GB · 256GB
|
8GB · 256GB
|
|
5020 mAh
|
4800 mAh
|
|
Triple camera
|
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.82 x 5.25 x 0.30 inches 173.3 x 133.4 x 7.6 mm |
6.18 x 5.57 x 0.21 inches 156.9 x 141.5 x 5.3 mm |
| Folded | |
| 6.82 x2.75 x0.68 inches (173.3 x 69.8 x 17.2 mm) | (156.9 x 72.4 x 11.8 mm) |
| Weight | |
| 11.18 oz / 317.0 g Ceramic back version - 332 g |
8.43 oz / 239.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IPX8 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Ceramic | Black, White, Purple, Dark Green, Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 8.0-inch, 86.01% screen-to-body | 7.8-inch, 88.92% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, HDR, 900 nits | OLED, 120Hz |
| Resolution | |
| 2480x1860px, 4:3 ratio, 387 PPI | 2224x2496px, 426 PPI |
| Features | |
| Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor | Folding inside the device |
| Front cover display | |
| 6.5 inches 2520 x840 px AMOLED 90Hz refresh rate, HDR support |
6.4 inches 2504 x1080 px OLED 120Hz refresh rate |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) | Snapdragon 8+ Gen 1 4G SM8475 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.84GHz Kryo 680 3x2.42GHz Kryo 680 4x1.80GHz Kryo 680 |
Octa-core 1x3.19GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x2.0GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 660 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS 3.1) 12GB/512GB 16GB/512GB |
8GB/256GB (UFS) |
| Storage expansion | |
| not expandable | Nano Memory (NM) up to 256 GB |
| OS | |
| Android (10) | HarmonyOS 3 |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1242 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3828 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2801 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1509 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5020 mAh | 4800 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 67.0W | Wired: 66.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
7h 47min
Video
7h 46min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | |
| Main camera | |
| 108 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.52” Pixel size: 0.7 μm |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm |
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto) Optical zoom: 3.0x Focal Length: 80 mm |
8 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.4 Focal Length: 125 mm |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) |
| Front | |
| 20 MP | 8 MP Folded: 8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n28, n41, n77, n78, n79, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6 | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 512 GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With ceramic back
| Weight | 11.71 oz / 332.0 g |
|---|---|
| Materials | Back: Ceramic |
Discover more
|
|