Xiaomi Mi Mix 4 vs Nothing Phone (1) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi Mix 4 | Nothing Phone (1) |
|
Released
·
Aug 16, 2021
|
Released
·
Jul 16, 2022
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
4500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 10, 2021 | Jul 12, 2022 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.40 x 2.97 x 0.31 inches 162.6 x 75.4 x 8 mm |
6.27 x 2.98 x 0.33 inches 159.2 x 75.8 x 8.3 mm |
| Weight | |
| 7.94 oz / 225.0 g | 7.02 oz / 193.5 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Splash, Dust; IP53 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Features | |
| Notification light | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Ceramic Black, Ceramic White, Shadow Gray | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 87.59% screen-to-body | 6.5-inch, 85.93% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR | AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 402 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Corning Gorilla Glass 5 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888+ SM8350-AC (5 nm) | Snapdragon 778G+ SM7325-AE (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Kryo 680 Prime |
Octa-core 1x2.5GHz Cortex-A78 3x2.2GHz Cortex-A78 4x1.9GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 660 | Adreno 642L |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | Android (12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1035 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 2933 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 769 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 761 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh, Li - Ion | 4500 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging Qi wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 33.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 8min
Browsing
12h 28min
Video
10h 13min
Gaming
7h 43min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 108 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.33" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.7" |
| Third camera | |
| 8 MP (Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (480 fps), 720p (480 fps) HDR, Time-lapse video, Hyperlapse, Continuous autofocus, Object tracking |
4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 20 MP (Under-screen) Video capture: 1080p (30 fps) |
16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n28, n41, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 6, 9, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|