Xiaomi Mi Mix 3 vs Xiaomi Poco X3 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi Mix 3 | Xiaomi Poco X3 Pro |
|
Released
·
Nov 01, 2018
|
Released
·
March 2021
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 256GB
|
6GB · 128GB
|
|
3200 mAh
|
5160 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 25, 2018 | Mar 22, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - €249 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.22 x 2.94 x 0.33 inches 157.89 x 74.69 x 8.46 mm |
6.51 x 3.02 x 0.37 inches 165.3 x 76.8 x 9.4 mm |
| Weight | |
| 7.69 oz / 218.0 g | 7.58 oz / 215.0 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Splash, Dust; IP53 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Notification light | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Green, Blue | Phantom black, Frost blue, Metal bronze |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 84.96% screen-to-body | 6.7-inch, 84.68% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, HDR, 600 nits | IPS LCD, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 845 SDM845 (10 nm) | Snapdragon 860 SM8150-AC (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2800 MHz Kryo 385 |
Octa-core 2960 MHz Kryo 485 |
| GPU | |
| Adreno 630 | Adreno 640 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/256GB 6GB/256GB 8GB/256GB 10GB/256GB |
6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3200 mAh, Li - Polymer | 5160 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4+ Qi wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 12.2 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Telephoto) Optical zoom: 2.0x Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps), 720p (960 fps) Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps), 720p (30 fps) |
| Front | |
| 24 MP (Dual-Camera, Flash, HDR) | |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 6, 5, 8, 4, 3, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSPA, HSUPA | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Feb 01, 2021 FCC ID value: 2AFZZJ20SG | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.81 W/kg Body: 0.67 W/kg Simultaneous Transmission: 1.57 W/kg Wireless Router: 0.78 W/kg |
|
Alternative variants
with 6 GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
| Colors | Black |
with 256GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €299 |
with 256 GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Colors | Black |
Forbidden City Special Edition
| Memory | 10GB |
|---|---|
Discover more
|
|