Xiaomi Mi A3 vs Samsung Galaxy A33 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi A3 | Samsung Galaxy A33 5G |
|
Released
·
Jul 24, 2019
|
Released
·
Apr 22, 2022
|
|
6.1-inch · 1560x720px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
4GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4030 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 17, 2019 | Mar 17, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| $190 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.04 x 2.83 x 0.33 inches 153.48 x 71.85 x 8.475 mm |
6.29 x 2.91 x 0.32 inches 159.7 x 74.0 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 6.13 oz / 173.8 g | 6.56 oz / 186.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Yes; IP67 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Back: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Gray, Blue, White | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.1-inch, 82.56% screen-to-body | 6.4-inch, 83.74% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED | AMOLED, 90Hz |
| Resolution | |
| 1560x720px, 19.5:9 ratio, 282 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass 5 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 665 (11 nm) | Exynos 1280 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Kryo 260 |
Octa-core 2x2.4GHz CortexA-78 6x2.0GHz CortexA-55 |
| GPU | |
| Adreno 610 | Yes |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/128GB 4GB/64GB |
6GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (11, 10, 9.0 Pie) | Android (14, 13, 12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 930 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 1960 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 635 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 632 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4030 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 3.0 | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
15h 26min
Video
8h 18min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.3" Pixel size: 0.8 μm | 48 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 | 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) EIS, Video calling, Video sharing |
4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
13 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Infrared, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n71 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 9 (450/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal sotorage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|