Xiaomi Mi 9 vs Xiaomi Poco X3 NFC Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi 9 | Xiaomi Poco X3 NFC |
|
Released
·
Mar 06, 2019
|
Released
·
Sep 08, 2020
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 64GB
|
|
3300 mAh
|
5160 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 20, 2019 | |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/64GB - €229 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.20 x 2.94 x 0.30 inches 157.5 x 74.67 x 7.61 mm |
6.51 x 3.02 x 0.37 inches 165.3 x 76.8 x 9.4 mm |
| Weight | |
| 6.10 oz / 173.0 g | 7.58 oz / 215.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Metal |
Back: Plastic |
| Resistance | |
| Splash, Dust; IP53 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Purple, Blue | Shadow gray, Cobalt blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 85.23% screen-to-body | 6.7-inch, 84.68% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, HDR, 600 nits | IPS LCD, 120Hz, HDR, 450 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | Corning Gorilla Glass 5 |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 (7 nm) | Snapdragon 732G SM7150-AC (8 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
Octa-core 2300 MHz Kryo 470 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Adreno 618 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 6GB/64GB 12GB/256GB |
6GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.1) 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 256 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3300 mAh | 5160 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4+ Qi wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (Sapphire crystal lens cover, Laser and PDAF, CMOS image sensor) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm | 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Telephoto, Sapphire crystal lens cover, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.2 Focal Length: 50 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 16 MP (Ultra-wide, Sapphire crystal lens cover, PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 17 mm Sensor size: 1/3" Pixel size: 1 μm |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps), 720p (960 fps) Continuous autofocus, EIS, Video calling, Video sharing |
4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) |
| Front | |
| 20 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
20 MP (HDR) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSPA, HSUPA | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | Yes |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Haptic feedback, Music ringtones, Vibration | |
| Other features | |
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording | |
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €269 |
Explorer Edition
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|