Xiaomi Mi 9 vs Xiaomi 12 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi 9 | Xiaomi 12 Pro |
|
Released
·
Mar 06, 2019
|
Released
·
Dec 31, 2021
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.7-inch · 3200x1440px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
3300 mAh
|
4600 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 20, 2019 | Dec 28, 2021 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.20 x 2.94 x 0.30 inches 157.5 x 74.67 x 7.61 mm |
6.44 x 2.94 x 0.32 inches 163.6 x 74.6 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 6.10 oz / 173.0 g | 7.20 oz / 204.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Metal |
Back: Glass Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Purple, Blue | Black, Green, Blue, Pink |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 85.23% screen-to-body | 6.7-inch, 89.52% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, HDR, 600 nits | AMOLED, 120Hz, HDR, 1000 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 3200x1440px, 20:9 ratio, 521 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | Corning Gorilla Glass Victus |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 (7 nm) | Snapdragon 8 Gen1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 6GB/64GB 12GB/256GB | 8GB/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3300 mAh | 4600 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4+ Qi wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W Wireless: 50.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
9h 9min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (Sapphire crystal lens cover, Laser and PDAF, CMOS image sensor) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.28" Pixel size: 1.22 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Telephoto, Sapphire crystal lens cover, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.2 Focal Length: 50 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
50 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 16 MP (Ultra-wide, Sapphire crystal lens cover, PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 17 mm Sensor size: 1/3" Pixel size: 1 μm |
50 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x |
| Flash | |
| Dual LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps), 720p (960 fps) Continuous autofocus, EIS, Video calling, Video sharing |
8K UHD (24 fps), 4K UHD (30 fps), 1080p (960 fps) EIS |
| Front | |
| 20 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n28, n38, n41, n77, n78, n79, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 26 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40 | 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSPA, HSUPA | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Haptic feedback, Music ringtones, Vibration | |
| Other features | |
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording | |
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Explorer Edition
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB Ram and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|