Xiaomi Mi 9 vs Samsung Galaxy M20 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi 9 | Samsung Galaxy M20 |
|
Released
·
Mar 06, 2019
|
Released
·
Feb 05, 2019
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.3-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
6GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
3300 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 20, 2019 | Jan 28, 2019 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.20 x 2.94 x 0.30 inches 157.5 x 74.67 x 7.61 mm |
6.16 x 2.93 x 0.35 inches 156.4 x 74.5 x 8.8 mm |
| Weight | |
| 6.10 oz / 173.0 g | 6.56 oz / 186.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Metal |
Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Purple, Blue | Ocean blue, Charcoal black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 85.23% screen-to-body | 6.3-inch, 83.67% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, HDR, 600 nits | IPS LCD |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 409 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 (7 nm) | Samsung Exynos 7 Octa 7904 (14 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
Octa-core 1800 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Mali-G71 MP2 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 6GB/64GB 12GB/256GB |
4GB (LPDDR4)/64GB 3GB/32GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (10, 9.0 Pie, 8.1 Oreo) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3300 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4+ Qi wireless charging |
Samsung Adaptive Fast Charging |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 48 MP (Sapphire crystal lens cover, Laser and PDAF, CMOS image sensor) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
13 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/3.1" Pixel size: 1.12 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Telephoto, Sapphire crystal lens cover, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.2 Focal Length: 50 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 12 mm |
| Third camera | |
| 16 MP (Ultra-wide, Sapphire crystal lens cover, PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 17 mm Sensor size: 1/3" Pixel size: 1 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps), 720p (960 fps) Continuous autofocus, EIS, Video calling, Video sharing |
1080p (30 fps) |
| Front | |
| 20 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) | 8 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| aptX-HD | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM, RDS, Recording option | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28 | 1, 3, 5, 7, 8, 20 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 4, 2, 1 | 5, 8, 2, 1 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSPA, HSUPA | LTE-A Cat 12/13 (600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | Yes |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Haptic feedback, Music ringtones, Vibration | |
| Other features | |
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jan 20, 2019 FCC ID value: A3LSMM205FN | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.18 W/kg Body: 0.54 W/kg Simultaneous Transmission: 1.29 W/kg Wireless Router: 1.13 W/kg |
|
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
with 32 GB storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
Explorer Edition
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|