Xiaomi Mi 11 Lite vs Xiaomi Mi 11 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi 11 Lite | Xiaomi Mi 11 Ultra |
|
Released
·
April 2021
|
Released
·
Apr 02, 2021
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.8-inch · 3200x1440px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
4250 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 29, 2021 | Mar 29, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| €369 non 5G version - $299 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.32 x 2.98 x 0.27 inches 160.53 x 75.73 x 6.81 mm |
6.47 x 2.94 x 0.33 inches 164.3 x 74.6 x 8.38 mm |
| Weight | |
| 5.61 oz / 159.0 g | 8.25 oz / 234.0 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic | |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Truffle Black, Citrus Yellow, Mint Green | Ceramic White, Ceramic Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 85.25% screen-to-body | 6.8-inch, 91.24% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 90Hz, HDR, 800 nits | AMOLED, 120Hz, HDR, 1700 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 402 PPI | 3200x1440px, 20:9 ratio, 515 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | Corning Gorilla Glass Victus |
| Additional display | |
| 1.1 inches, 294 x124 px, AMOLED, Touch screen: Yes, Capacitive | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2.3 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 780G (5 nm) non 5G version - Snapdragon 732G (8 nm) |
Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) |
| Processor | |
| Quad-core 2400 MHz Kryo 670 non 5G version - Octa-core, 2x2.3GHz Kryo 470 Gold, 6x1.8GHz Kryo 470 Silve |
Octa-core 2840 MHz Kryo 680 |
| GPU | |
| Adreno 642 non 5G version - Adreno 618 |
Adreno 660 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.2) 6GB/64GB 8GB/128GB |
8GB (LPDDR5)/256GB (UFS 3.1) 12GB/256GB 16GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (11) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4250 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | Wired: 67.0W Wireless: 67.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
4h 58min
Browsing
8h 58min
Video
8h 7min
Gaming
8h 20min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 |
50 MP (OIS, Laser autofocus) Aperture size: F1.9 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.12″ Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 48 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Telephoto, Macro) Aperture size: F2.4 |
48 MP (Telephoto, Autofocus) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F4.1 Focal Length: 120 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Flash | |
| Dual LED | Tricolor LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (120 fps) | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (1920 fps), 720p (1920 fps) |
| Front | |
| 20 MP | 20 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, GNSS, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, n79, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Feb 19, 2021 FCC ID value: 2AFZZK9G | Date approved: Mar 31, 2021 FCC ID value: 2AFZZK1G |
| Measured SAR | |
| Head: 1.03 W/kg Body: 1.06 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.72 W/kg |
Head: 0.84 W/kg Body: 0.46 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.74 W/kg |
Alternative variants
with 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
with 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €1200 |
non 5G variant
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
|---|---|
| Features | Scratch-resistant glass |
| System chip | Snapdragon 732G (8 nm) |
| Processor |
Octa-core 2300 MHz Kryo 470 |
| GPU | Adreno 618 |
| Memory | 6GB/64GB |
| Front | 16 MP |
| Weight | 5.54 oz / 157.0 g |
| Colors | Boba Black, Bubblegum Blue, Peach Pink |
| Bluetooth | 5.1 |
| WLAN | Yes |
| Prices (MSRP) | €299 |
with 16GB RAM
| Memory | 16GB |
|---|---|
Discover more
|
|