Xiaomi Mi 11 Lite vs Samsung Galaxy S10e Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi 11 Lite | Samsung Galaxy S10e |
|
Released
·
April 2021
|
Released
·
Mar 08, 2019
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
5.8-inch · 2280x1080px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4250 mAh
|
3100 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 29, 2021 | Feb 20, 2019 |
| Prices (MSRP) | |
| €369 non 5G version - $299 |
6GB/128GB - $750 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.32 x 2.98 x 0.27 inches 160.53 x 75.73 x 6.81 mm |
5.60 x 2.75 x 0.31 inches 142.2 x 69.9 x 7.9 mm |
| Weight | |
| 5.61 oz / 159.0 g | 5.29 oz / 150.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Truffle Black, Citrus Yellow, Mint Green | Prism blue, Prism black, Prism white, Prism green, Canary yellow, Flamingo pink, Prism silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 85.25% screen-to-body | 5.8-inch, 83.35% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 90Hz, HDR, 800 nits | Dynamic AMOLED, HDR |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 402 PPI | 2280x1080px, 19:9 ratio, 438 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | Corning Gorilla Glass 6 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 780G (5 nm) non 5G version - Snapdragon 732G (8 nm) |
Snapdragon 855 (7 nm) |
| Processor | |
| Quad-core 2400 MHz Kryo 670 non 5G version - Octa-core, 2x2.3GHz Kryo 470 Gold, 6x1.8GHz Kryo 470 Silve |
Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
| GPU | |
| Adreno 642 non 5G version - Adreno 618 |
Adreno 640 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.2) 6GB/64GB 8GB/128GB |
6GB (LPDDR4)/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | |
| OS | |
| Android (11) | Android (11, 10, 9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4250 mAh | 3100 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Qualcomm Quick Charge 2.0, USB Power Delivery, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
4h 45min
Browsing
9h 26min
Video
7h 50min
Gaming
6h 35min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 64 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 |
12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.5/F2.4 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 16 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/3.1" Pixel size: 1 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Telephoto, Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (120 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) HDR, Time-lapse video, Hyperlapse, Picture-taking during video recording, Video light, EIS, Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 20 MP | 10 MP (Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, ANT+ |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX-HD | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 46 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Feb 19, 2021 FCC ID value: 2AFZZK9G | Date approved: Feb 01, 2019 FCC ID value: A3LSMG970U |
| Measured SAR | |
| Head: 1.03 W/kg Body: 1.06 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.72 W/kg |
Head: 0.36 W/kg Body: 0.92 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.36 W/kg |
Alternative variants
with 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
International version
| System chip | Samsung Exynos 9 9820 (8 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2700 MHz Exynos M4, ARM Cortex-A75 and ARM Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G76 MP12 |
| Dual SIM | Yes |
| FCC approval |
Date approved: Feb 15, 2019 FCC ID value: A3LSMG970F |
| Measured SAR |
Head: 0.34 W/kg Body: 0.70 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.28 W/kg |
non 5G variant
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
|---|---|
| Features | Scratch-resistant glass |
| System chip | Snapdragon 732G (8 nm) |
| Processor |
Octa-core 2300 MHz Kryo 470 |
| GPU | Adreno 618 |
| Memory | 6GB/64GB |
| Front | 16 MP |
| Weight | 5.54 oz / 157.0 g |
| Colors | Boba Black, Bubblegum Blue, Peach Pink |
| Bluetooth | 5.1 |
| WLAN | Yes |
| Prices (MSRP) | €299 |
with 256 GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $850 |
Discover more
|
|