Xiaomi Mi 11 vs Honor 200 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi 11 | Honor 200 Pro |
|
Released
·
Jul 02, 2021
|
Released
·
May 31, 2024
|
|
6.8-inch · 3200x1440px
|
6.8-inch · 2700x1224px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
4600 mAh
|
5200 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 08, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| €749 | 12GB/256GB - €799 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.47 x 2.94 x 0.32 inches 164.3 x 74.6 x 8.06 mm |
6.43 x 2.96 x 0.32 inches 163.3 x 75.2 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 6.91 oz / 196.0 g | 7.02 oz / 199.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Metal |
|
| Resistance | |
| Yes; IP55 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Midnight gray, Horizon blue | Black, Silver, Green, Pink |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 91.24% screen-to-body | 6.8-inch, 90.82% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR, 1500 nits | OLED, 120Hz, 4000 nits |
| Resolution | |
| 3200x1440px, 20:9 ratio, 515 PPI | 2700x1224px, 437 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 (5 nm) | Snapdragon 8s Gen 3 SM8635 (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 680 |
1x3.0GHz Cortex-X4 4x2.8GHz Cortex-A720 3x2.0GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Adreno 660 | Adreno 735 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/128GB |
12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1590 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4457 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2946 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2252 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4600 mAh | 5200 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 5 Qi wireless charging, Reverse wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 55.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 100.0W Wireless: 66.0W |
Battery Life Estimate
4h 53min
Browsing
9h 40min
Video
6h 38min
Gaming
10h 17min
Battery Life Estimate
6h 18min
Browsing
13h 36min
Video
9h 55min
Gaming
8h 13min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 108 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.33" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 1.2 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 5 MP (Telephoto, Macro) Aperture size: F2.4 | 50 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.5x Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (30 fps), 1080p (240 fps), 720p (240 fps) OIS, HDR, Continuous autofocus |
4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 20 MP (Autofocus) | 50 MP (Dual-Camera) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
131
Overall
143
Photo
120
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Yes |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, SBAS, NavIC, GNSS, Dual-band positioning, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n20, n28, n38, n41, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 42 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jan 12, 2021 FCC ID value: 2AFZZK2G | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.95 W/kg Body: 0.65 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.75 W/kg |
|
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
with 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
Discover more
|
|