Xiaomi Mi 10T Pro vs Xiaomi Redmi Note 13 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi 10T Pro | Xiaomi Redmi Note 13 Pro |
|
Released
·
Oct 01, 2020
|
Released
·
Sep 21, 2023
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 30, 2020 | Jan 15, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - €600 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.50 x 3.01 x 0.37 inches 165.1 x 76.4 x 9.33 mm |
6.34 x 2.95 x 28.98 inches 161.1 x 74.95 x 7.98 mm |
| Folded | |
| 188 inches | |
| Weight | |
| 7.69 oz / 218.0 g | |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Splash | Yes; IP54 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Cosmic black, Lunar silver, Aurora blue | Midnight Black, Lavender Purple, Forest Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 85.09% screen-to-body | 6.7-inch, 89.02% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 144Hz, HDR, 650 nits | AMOLED, 120Hz, 1300 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass 5 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1 (Excellent) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) | MediaTek Helio G99 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 585 |
Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 650 | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
8GB/256GB (UFS 2.2) 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 733 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 2005 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 347 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 344 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | Wired: 67.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 3min
Browsing
11h 34min
Video
9h 31min
Gaming
10h 10min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 108 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.33" Pixel size: 0.8 μm |
200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Sensor size: 1/1.4" |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro, Autofocus) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 20 MP (Autofocus, HDR, Slow-motion videos) | 16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n8, n20, n28, n38, n41, n71, n78, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 32 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €650 |
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|