Xiaomi Mi 10T Lite vs realme 8 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi 10T Lite | realme 8 5G |
|
Released
·
Oct 13, 2020
|
Released
·
Apr 28, 2021
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 64GB
|
4GB · 128GB
|
|
4820 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 30, 2020 | Apr 21, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/64GB - €279 | €200 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.51 x 3.02 x 0.35 inches 165.3 x 76.8 x 9 mm |
6.40 x 2.94 x 0.33 inches 162.5 x 74.8 x 8.5 mm |
| Weight | |
| 7.57 oz / 214.5 g | 6.53 oz / 185.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Plastic |
|
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Atlantic blue, Pearl gray, Rose gold | Supersonic blue, Supersonic Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 84.68% screen-to-body | 6.5-inch, 84.03% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz, HDR | IPS LCD, 90Hz, 600 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 750G SM7225 (8 nm) | MediaTek Dimensity 700 MT6833V (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz Kryo 570 |
Octa-core 2200 MHz Cortex-A76 |
| GPU | |
| Adreno 619 | Mali-G57 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.1) 6GB/128GB |
4GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4820 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | Wired: 18.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
2 MP (Macro) Aperture size: F3.4 |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
2 MP (Black and White) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD | 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Time-lapse video |
| Front | |
| 16 MP | 16 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| Yes | 5.1 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n41, n77, n78, Sub-6 | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 32 | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | No |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 30, 2021 FCC ID value: 2AUYFRMX3241 | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.15 W/kg Body: 0.43 W/kg Simultaneous Transmission: 1.47 W/kg Wireless Router: 0.90 W/kg |
|
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 128GB (UFS 2.2) |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €329 |
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
Discover more
|
|