Xiaomi Mi 10T Lite vs Xiaomi Mi 10 Lite Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi 10T Lite | Xiaomi Mi 10 Lite |
|
Released
·
Oct 13, 2020
|
Released
·
May 25, 2020
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 64GB
|
6GB · 64GB
|
|
4820 mAh
|
4160 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 30, 2020 | Mar 27, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/64GB - €279 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.51 x 3.02 x 0.35 inches 165.3 x 76.8 x 9 mm |
6.45 x 2.94 x 0.31 inches 163.71 x 74.77 x 7.88 mm |
| Weight | |
| 7.57 oz / 214.5 g | 6.77 oz / 192.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Plastic |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Metal |
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Atlantic blue, Pearl gray, Rose gold | Dream White, Cosmic Gray, Aurora Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 84.68% screen-to-body | 6.6-inch, 85.18% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz, HDR | AMOLED, HDR, 600 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 401 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass 5 |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 750G SM7225 (8 nm) | Snapdragon 765G SM7250-AB (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz Kryo 570 |
Octa-core 2400 MHz Kryo 475 |
| GPU | |
| Adreno 619 | Adreno 620 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.1) 6GB/128GB | 6GB (LPDDR4)/64GB 6GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC |
| OS | |
| Android (10) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4820 mAh | 4160 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | Wired: 22.5W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm | 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm | 2 MP (Depth information) Pixel size: 1.75 μm |
| Flash | |
| Dual LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) HDR, Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 16 MP | 16 MP (Autofocus, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| Yes | 5.1 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n41, n77, n78, Sub-6 | n1, n3, n7, n28, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 32 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 128GB (UFS 2.2) |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €329 |
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
with 8GB RAM and 256GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|