Xiaomi Mi 10T vs Samsung Galaxy S22 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi 10T | Samsung Galaxy S22 |
|
Released
·
Oct 01, 2020
|
Released
·
Feb 25, 2022
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.1-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
3700 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 30, 2020 | Feb 09, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - €500 | 8GB/128GB - $799 | €849 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.50 x 3.01 x 0.37 inches 165.1 x 76.4 x 9.33 mm |
5.75 x 2.78 x 0.30 inches (~0.35 inches with camera bump) 146 x 70.6 x 7.6mm (~8.97 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.62 oz / 216.0 g | 5.89 oz / 168.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Splash | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Cosmic black, Lunar silver | Phantom Black, White, Pink Gold, Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 85.09% screen-to-body | 6.1-inch, 88.57% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 144Hz, HDR, 650 nits | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1500 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2340x1080px, 19.5 ratio, 422 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass Victus |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 585 |
Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 650 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/128GB |
8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (10) | Android (14, 13, 12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 884 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3081 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2009 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1351 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 3700 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
12h 23min
Video
7h 26min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro, Autofocus) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
10 MP (Telephoto) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 69 mm Sensor size: 1/3.94" Pixel size: 1.0 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps) | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) HDR, Picture-taking during video recording, 10-bit HDR |
| Front | |
| 20 MP (HDR, Slow-motion videos) | 10 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n8, n20, n28, n38, n41, n71, n78, NSA | n1, n2, n3, n5, n8, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6, mmWave n1, n2, n3, n5, n7, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 32 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 2, 3, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s) |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM + eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 30, 2022 FCC ID value: A3LSMS901U | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.03 W/kg Body: 1.15 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.25 W/kg |
|
Alternative variants
with 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €550 |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $849 |
International
| System chip | Samsung Exynos 2200 (4 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 1x2.8GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.7GHz Cortex-A510 |
| GPU | Xclipse 920 |
| Weight | 5.89 oz / 167.0 g |
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
Discover more
|
|