Xiaomi Mi 10 Pro vs Samsung Galaxy A54 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi 10 Pro | Samsung Galaxy A54 5G |
|
Released
·
Apr 21, 2020
|
Released
·
Mar 24, 2023
|
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
6GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 27, 2020 | Mar 15, 2023 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.40 x 2.94 x 0.35 inches 162.58 x 74.80 x 8.96 mm |
6.23 x 3.02 x 0.32 inches (~0.40 inches with camera bump) 158.2 x 76.7 x 8.2 mm (~10.19 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.34 oz / 208.0 g | 7.13 oz / 202.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
Back: Glass Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Splash | Yes; IP67 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Alpine white, Solstice grey | Awesome Graphite, Awesome Lime, Awesome White, Awesome Violet |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 89.96% screen-to-body | 6.4-inch, 81.47% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 90Hz, HDR, 800 nits | Super AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 386 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) | Exynos 1380 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 585 |
Octa-core |
| GPU | |
| Adreno 650 | Mali-G68 MP5 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/256GB | 6GB/128GB 8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 994 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 2765 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 809 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 805 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4+, USB Power Delivery Qi wireless charging, Reverse wireless charging, Reverse wired charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 50.0W Wireless: 30.0W |
Wired: 25.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
11h 30min
Gaming
10h 0min
Battery Life Estimate
6h 17min
Browsing
16h 11min
Video
7h 44min
Gaming
9h 36min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 108 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/1.33" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 20 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 1 μm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.0 Focal Length: 50 mm Sensor size: 1/2.6" Pixel size: 1.4 μm |
5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, Laser and PDAF) Optical zoom: 3.7x Aperture size: F2.0 Focal Length: 94 mm Sensor size: 1/4.4" Pixel size: 1 μm |
|
| Flash | |
| Tricolor LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) EIS |
Yes |
| Front | |
| 20 MP (HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (30 fps) |
32 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
121
Overall
126
Photo
116
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n28, n77, n78, Sub-6 | n1, n3, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 32 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|